Co powinno się znaleźć w pracowni projektanta?
W skład wyposażenia pracowni projektowej wchodzą ergonomicznie zaprojektowane sprzęty, artykuły kreślarskie oraz komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem dla architektów. Zanim projekt zostanie przetworzony komputerowo musi powstać jego pierwotna wersja rozrysowana na papierze. Co jest do tego potrzebne?
Podłoże pod rysunek
Dobra deska kreślarska to podstawa. Na niej kładzie się arkusz brystolu lub kalki technicznej. Papier można przytwierdzić metalowym klipsem aby zawsze pozostawał na swoim miejscu. Blat deski ma regulacje umożliwiające ustawienie go pod odpowiednim kątem. Dla dużo większych formatów bardziej nadaje się biurko kreślarskie zapewniające szerszy obszar roboczy.
Dobrze też sprawdza się stół kreślarski z szufladami na przybory, do których wkłada się różne artykuły kreślarskie, które muszą być pod ręką podczas pracy. Dla studentów architektury i inżynierii wykonujących projekty w warunkach domowych bardzo praktyczna jest deska kreślarska, w której oprócz tablicy rysunkowej znajdują się podstawowe akcesoria kreślarskie.
Różne rodzaje papieru
Rysunki techniczne wykonywane tuszem tworzone są przeważnie na kalce technicznej. Ze względu na jej przejrzystość może także posłużyć do kopiowania gotowych prac w celu ich powielenia. Rysunek techniczny z użyciem ołówka najlepiej wychodzi na kartonie kreślarskim czyli brystolu. Do tworzenia rysunków odręcznych w odpowiedniej skali nadaje się papier milimetrowy i kalka milimetrowa. Są to materiały używane również do nanoszenia objaśnień za pomocą pisma technicznego.
Przybory do kreślenia linii
Szkice i rysunki odręczne nie wymagają zbytniej precyzji. Ale na rysunku technicznym linie o różnych kształtach i grubości muszą być zaznaczone bardzo dokładnie. Do tych celów przeznaczone są artykuły kreślarskie służące do wykreślania linii prostych o właściwym kącie nachylenia, linii krzywych, kół i owali. Są to:
- przykładnica – długi liniał z poprzeczką, służy do rysowania linii prostopadłych i równoległych,
- linijka kreślarska z podziałką w centymetrach i calach – do kreślenia krótszych linii w różnych częściach rysunku,
- skalówka – trójkątna linijka mająca 6 podziałek – do skalowania na papierze pomiarów rzeczywistych,
- kątomierz – półkolista lub kolista płytka z podziałką, przyrząd do określania miary kąta płaskiego,
- cyrkiel – narzędzie do rysowania łuków i okręgów o różnej długości promienia,
- zestaw krzywików – szablony do kreślenia linii krzywych nieregularnych, których nie da się narysować za pomocą cyrkla,
- szablon kołowy – płytka z wyciętymi kółkami o zróżnicowanej średnicy,
- szablony techniczne do kreślenia elementów o standardowych kształtach.
Przykładane do papieru artykuły kreślarskie są wykonywane z przejrzystego tworzywa, żeby znajdujące się pod nimi elementy rysunku były dobrze widoczne. Ich krawędzie mają rowki uniemożliwiające rozmazywanie się tuszu.
Materiały piśmienne
W zależności od rodzaju rysunku i od tego na jakim papierze ma on powstać, projektant dobiera odpowiednie przybory:
- ołówek drewniany – do tworzenia szkiców,
- strugaczka do ołówków,
- gumka do ścierania,
- ołówek automatyczny – z możliwością zastosowania wkładów o rozmaitej grubości i twardości grafitu,
- obsadka i zestaw stalówek o różnych kształtach i grubości końcówek, szczególnie przydatne do pisma technicznego,
- tusz kreślarski czarny i kolorowy,
- rapidograf – pisak umożliwiający kreślenie linii zawsze o tej samej grubości,
- cienkopis kreślarski z końcówką wysuniętą powyżej grubości linijki lub przykładnicy,
- różnobarwne flamastry,
- pióro wieczne lub długopis do sygnowania prac własnym podpisem.
Dlaczego ważna jest precyzja?
Projekty tworzone są w odpowiedniej skali. Później znajdują one odzwierciedlenie w powstających realnie budowlach lub wnętrzach. To co na papierze liczone jest w milimetrach, w rzeczywistości ma wielokrotnie większe rozmiary. Wszystkie elementy konstrukcji muszą dokładnie do siebie pasować. Artykuły kreślarskie powinny być precyzyjnymi narzędziami, bo nawet najmniejsze odchylenia pod względem wymiarów lub kąta nachylenia skutkuje niemożnością zrealizowania całego projektu albo powstaniem wad technicznych w gotowym obiekcie. Używanie dobrych gatunkowo profesjonalnych przyborów graficznych ma też wpływ na efektywność pracy projektanta oraz na czytelność i estetykę gotowego projektu.