Farby i akcesoria do malowania przydatne na różnych etapach edukacji dziecka
Aktywność plastyczna praktykowana już od najmłodszych lat pozwala rozwijać kreatywność dziecka oraz ciekawość do świata i nowych rzeczy. Malowanie, poza rozwojem, jest również świetną formą spędzania czasu. Mając do dyspozycji farby i akcesoria do malowania, maluch może wyrażać siebie, swoje emocje i różnorakie pomysły, jakie przychodzą mu w danej chwili do głowy. Istotne jest również miejsce, którym dziecko będzie mogło spełniać się artystycznie. Niektórym wystarczyć może prosty zestaw farb plakatowych oraz kartki bloku ułożone przy biurku. Jednak lepszym rozwiązaniem może okazać się aranżacja przestrzeni, dzięki której dziecko nie będzie musiało hamować swojej kreatywności. Arkusze papieru lub płótna rozłożone w przygotowanym pomieszczeniu pozwolą dziecku czerpać pełnię radości z malowania bez obawy o zabrudzenie otoczenia.
Chcąc wprowadzić malowanie jako formę aktywności dla najmniejszych dzieci, należy wziąć pod uwagę ich tendencję do brania wszystkiego do buzi. Z tego powodu dobrym wyborem będą bezpieczne dla zdrowia farby jadalne, które w prosty sposób wykonać można samemu w domu, mieszając np. jogurt naturalny z dobrej jakości barwnikami spożywczymi lub naturalnymi sokami z owoców i warzyw takich jak buraki, szpinak, marchew czy maliny. W przypadku barwników spożywczych warto zadbać, żeby nie barwiły skóry dziecka, gdy będzie wykorzystywało rączki jako przybory malarskie.
Dla nieco starszych dzieci doskonale sprawdzą się farby przeznaczone do malowania palcami, które są stworzone specjalnie z myślą o ich użytkownikach. Producenci zadbali, by ich skład nie powodował reakcji alergicznych i był bezpieczny w kontakcie ze skórą, a same farby w łatwy sposób zmywały się z ciała. Konsystencja pozwala na łatwe rozprowadzanie po malowanej powierzchni, a do ich użycia nie potrzeba wody.
Wyprawka szkolna na lekcje plastyki
Starsze dzieci chodzące do szkoły i na odbywające się w niej lekcje plastyki muszą wyposażyć się w farby i akcesoria do malowania wskazane przez nauczyciela. Należą do nich najczęściej zestawy kilkunastu farb plakatowych w słoiczkach występujące w różnych kolorach, lub podobnie obszerny zestaw farb akwarelowych. Taki zestaw daje zadowalające efekty przy jednoczesnej łatwości użycia. Konieczny jest również blok papieru o odpowiedniej grubości i gramaturze kartek dostosowanej do chłonięcia farb. Malowanie nie obędzie się również bez pędzli w różnych rozmiarach, minimum stanowią dwa pędzle, szerszy do głównego malowania oraz cienki do uzupełniania szczegółów. W trosce o odzież uczniów przydatne mogą okazać się również fartuchy zabezpieczające dziecko przed przypadkowym ochlapaniem. Przydatne okażą się również pojemnik na wodę oraz paletka, na której uczeń będzie mógł mieszać kolory.
Rodzaje farb i pędzli wykorzystywanych w szkole
Wykorzystywane w szkole farby i akcesoria do malowania powinny charakteryzować się wygodą i łatwością użycia. Niemal w każdym większym markecie lub sklepie z artykułami papierniczymi znaleźć można zestawy oznaczone jako szkolne. Po tą nazwą najczęściej spotkać można farby plakatowe oraz akwarelowe. Pierwszy rodzaj cechuje się nasyconymi barwami, które w łatwy sposób można ze sobą mieszać. Posiadają gęstą konsystencję zamkniętą najczęściej w plastikowych słoiczkach, a do ich użytku nie jest wymagana woda, choć możliwe jest rozcieńczanie farb za jej pomocą. Idealnie nadają się do malowania po niemal każdej powierzchni, od kratki papieru po drewno czy szkło.
Farby akwarelowe najczęściej spotkać można w postaci suchych bryłek zebranych w wielobarwny zestaw zawarty w paletce. Do posługiwania się akwarelami niezbędna jest woda do rozcieńczenia spoiwa zmieszanego z barwnym pigmentem. Rozcieńczona farba jest wchłaniana w papier i po wyschnięciu pozostawia na nim odpowiedni kolor. Z tego powodu materiał, na który nanoszone są farby, powinien być odpowiednio chłonny, ale na tyle mocny, by nie rozmięknąć w trakcie pracy. Wybierając pędzle do szkoły, warto postawić na gotowe zestawy zawierające przybory o różnych grubościach i kształtach, które będą najbardziej uniwersalne podczas stawianym im zadaniom. Wykonywane są najczęściej ze sztucznych włókien przytwierdzonych do trzonka wykonanego z tworzywa.