Kleje – rodzaje i zastosowania
Największą popularnością cieszą się bez wątpienia kleje w sztyfcie, to te, które najczęściej używało się w szkole na lekcji plastyki. Innymi, mniej popularnymi klejami są kleje w płynie oraz kleje w taśmie. Każdy z klejów posiada inne zastosowania, klejem szkolnym nie da się skleić przykładowo drewnianych elementów, czy gumy. Poniżej znajduje się lista najpopularniejszych rodzajów klejów, do jakich materiałów znajdują zastosowanie, do czego są przeznaczone.
- Klej w sztyfcie – zazwyczaj jest bezwonny i przezroczysty, bardzo często jest wybierany przez dzieci do szkoły. Ten rodzaj kleju poradzi sobie bez problemu ze sklejeniem ze sobą papieru, kartonu, fotografii czy tkanin. Jego aplikacja jest bardzo prosta, równomiernie się rozprowadza na smarowanej powierzchni. Minusem jest to, że dosyć szybko wysycha, jeżeli tubka nie jest szczelnie zamknięta. Przez jego prostotę użytkowania jest bardzo chętnie stosowany przez dzieci.
- Klej w płynie – również jest często spotykany w piórnikach dzieci, jego aplikowanie jest bardzo proste za pomocą kuleczki, jednak należy uważać, by się za bardzo nie rozlał na klejonej powierzchni. Szybko schnie, poradzi sobie ze sklejeniem papieru, kartonów czy zdjęć. Zazwyczaj klej można łatwo usunąć za pomocą wody.
- Klej w taśmie – bardzo prosty w użytkowaniu, klei bardzo dobrze za pomocą tasiemki. Szybko wysycha, nadaje się do klejenia w szkole, jak i biurze. Z łatwością skleja papier, kartony itp.
- Klej błyskawiczny – nadaje się do drobnych prac naprawczych różnych przedmiotów codziennego użytku, jest bardzo mocny i wytrzymały. Bardziej stosowany w pracach domowych, nie jest przeznaczony dla dzieci. Jest szybkoschnący, bez problemu sklei plastik, ceramikę czy drewno w zaledwie parę sekund.
- Klej z brokatem – służy głównie do udekorowania kartki papieru, kartonów czy różnych innych powierzchni, przykładowo drewno. Stosowany jest głównie w celach plastycznych do dekoracji. Szybko schnie, drobinki brokatu się nie rozsypują i nie brudzą powierzchni.
- Klej szkolny biały – klasyczny klej w tubce wyciskany, używany głównie przez uczniów na lekcjach przy jakichś pracach plastyczny. Klej nie jest mocny, jednak sklei dobrze kartki papieru czy tekturę. Ze względu na to, że klej jest przeznaczony dla uczniów szkół, jest najbardziej bezpieczną alternatywą dla klejów w sztyfcie przy wyborze przyborów szkolnych. Jest w pełni bezpieczny dla skóry, nie pozostawia na kartce brudów, jest łatwy do usunięcia za pomocą wody. Do takiego rodzaju kleju warto używać pędzelka, by nie pobrudzić sobie rąk.
- Klej winylowy – jest mocnym klejem skierowanym głównie do tworzenia decoupage, sklejenia papieru, drewna, skóry czy plastiku. Jest także stosowany przy wykroczeniach prac w budownictwie. Jest bezpieczny dla skóry, szybko zasycha i staje się bezbarwny.
Oprócz wymienionych wyżej klejów są dostępne również kleje w aerozolu, które są przeznaczone do bardziej wymagających zadań. Bez problemu sklei wykładziny dywanowe, folię metalową, kartony, gumy czy papier. Jego zaletą jest wydajność oraz łatwa aplikacja. Nieważne, jaki klej stosujemy, warto przy aplikacji zachować ostrożność i dokładność.
Jaki klej wybrać dostosowany do potrzeb?
Chcąc w pełni zaspokoić potrzeby, musimy wybrać odpowiedni dla naszego zapotrzebowania klej. Przede wszystkim klej musi być trwały, skuteczny i bezpieczny w codziennym użytkowaniu. Wybierając klej do szkoły dla dziecka, nie musimy długo szukać, dostępny jest szeroki wybór. Do szkoły w zupełności wystarczy klej w sztyfcie, klej w taśmie lub klej w płynie. Do bardziej plastycznych prac przyda się klej z drobinkami brokatu. Do pracy biurowej warto wybrać klej w sztyfcie oraz płynie, który może się przydać przy sklejeniu niewielkich elementów. Przy codziennych czynnościach i naprawach niezastąpiony będzie klej błyskawiczny, który poradzi sobie ze sklejeniem plastikowych elementów, sklei oderwane ucho od ulubionego kubka, a nawet poradzi sobie ze sklejeniem drewnianych konstrukcji. Klejem błyskawicznym można skleić nawet gumę, czy przeróżne tkaniny. Przy używaniu tego typu kleju należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ przez nieodpowiednie aplikowanie może pokleić palce. Klej jest szybkoschnący, wystarczy kilka sekund, by skleić elementy do pożądanego efektu. Do zaawansowanych, większych powierzchni zaleca się używać klejów w aerozolu, które idealnie sprawdzą się przy łączeniu tworzyw sztucznych.