Rodzaje kredek
Kredki dają wiele możliwości zastosowania, sprawdzą się na zajęciach plastycznych, wykorzystywane są przez grafików, projektantów i artystów, służą do nauki rysowania dla najmłodszych. Występują również w wielu wariantach, można wyróżnić między innymi:
- kredki akwarelowe,
- kredki ołówkowe,
- kredki pastelowe,
- kredki świecowe,
- kredki plastikowe.
Kredki akwarelowe wyglądają jak kredki ołówkowe, ale mają specjalny rodzaj rysika, w jego skład wchodzi guma arabska, pigment i gliceryna. Takie kredki umożliwiają rozcieńczanie ich wodą i wykonywanie prac, które wyglądają, jakby były malowane farbami akwarelowymi. Wodą można zwilżyć wykonany rysunek albo jedynie rysik kredki, który jest wodoprzepuszczalny. Stąd inna nazwa tych kredek to kredki wodne. Można ich używać zarówno na sucho, jak i na mokro. W pierwszym przypadku rysują jak kredki ołówkowe, jedynie ich kreska jest wyraźniejsza. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, mogą być wykorzystane do szkicowania rysunku, który następnie będzie wypełniony farbami, albo wykonywania drobnych elementów w rysunku wykonanym farbami akwarelowymi. Każdy artysta ma swój sposób na ich wykorzystanie.
Kredki ołówkowe są najbardziej popularne i szeroko dostępne. Składają się z rysika i drewnianej oprawy. Mają różny stopień twardości, te bardziej twarde służą do wykonywania konturów, a miękkie można wykorzystywać do wypełniania kolorem rysunku.
Kredki pastelowe to rodzaj kredek z drewnianą oprawą i pastelowym wkładem. Taki rodzaj pasteli jest wygodny w użytkowaniu i bardzo trwały, są one nieco twardsze od zwykłych pasteli. Są stosowane raczej przez profesjonalistów do małych rysunków i szkiców, mogą być bardzo przydatne do podkreślania różnych detali w rysunku. Z kolei pastele olejne mają zwartą konsystencję i nasycone barwy. Są formą pośrednią między kredką, a farbą olejną.
Kredki świecowe nazywane są również woskowymi, obydwie nazwy określają jeden rodzaj kredek, w przeszłości była między nimi różnica. Kredki świecowe były wykonywane na bazie parafiny, a woskowe produkowano z wosku pszczelego. Są zaopatrzone w specjalną banderolę chroniącą palce przed zabrudzeniem, trudno jednak wykonywać przy ich pomocy precyzyjne linie. Zaletą takich kredek jest to, że można rysować ich całą powierzchnią, umożliwia to wykorzystanie różnych technik malowania i jest dobrym ćwiczeniem dla ręki dziecka. Może ono malować grube linie czy też cienkie szlaczki, dzięki temu ma większe możliwości stymulacji i rozwijania zmysłu obserwacji. Dają również możliwość wykonania różnych technik malarskich, np. wydrapywanek.
Kredki plastikowe mogą być mylone ze świecowymi, ponieważ wyglądają podobnie. Ich sztyft jest wyprodukowany z polietylenu, wosku i dodatku barwnika. Charakteryzuje je bardzo żywe zabarwienie, są trwalsze i mocniejsze niż kredki świecowe. Nie mają również papierowego zabezpieczenia, ale nie brudzą rąk przy dotyku.
Jakie kredki są najlepsze dla najmłodszych
Rysunki rozwijają nie tylko wyobraźnię dziecka, przekładają się także na inne obszary życia dziecka, dostarczają ważnych w rozwoju bodźców zewnętrznych. Dla najmłodszych dzieci są przeznaczone kredki świecowe i plastikowe. Nie są tak twarde, jak ołówkowe i dlatego są bezpieczniejsze w użytkowaniu. Łatwo się nimi maluje, są wodoodporne, dlatego nie brudzą tak bardzo, nawet gdy dziecko pomaluje meble lub ściany. Ich dodatkową zaletą jest to, że można je łatwo zmyć. Kształt kredek świecowych również jest przystosowany do małych dziecięcych rączek. Są one bezwonne, można je także ścierać gumką, nie kleją się do rąk i nie wydzielają wilgoci.
Dla nieco starszych dzieci są przeznaczone kredki ołówkowe, które mogą występować w różnych grubościach. Cienkie kredki ołówkowe są przeznaczone dla bardziej zaawansowanych rysowników. Kredki grube są dużo łatwiejsze do uchwycenia dla małych palców, dlatego powinny być wykorzystywane do nauki rysowania. Dodatkową wersją są kredki ergonomiczne o przekroju sześciokąta albo trójkąta, są dużo łatwiejsze do uchwycenia od popularnych okrągłych modeli, mogą być przeznaczone dla dzieci leworęcznych.
Kredki wykonane w domu
W wielu mieszkaniach można znaleźć spore zapasy starych połamanych kredek świecowych. Nie wszyscy wiedzą, że można je powtórnie wykorzystać. Takim domowym kredkom można nadać najróżniejsze kształty, które dodatkowo mogą wpływać pozytywnie na dziecięcą wyobraźnię. Kredki należy włożyć do metalowych albo silikonowych foremek do ciastek wysmarowanych olejkiem roślinnym. Można dodać kilka kropli olejku eterycznego i zapiekać w piekarniku przez 10 minut w temperaturze 150 stopni. Następnie kredki wystarczy wyjąć, poczekać aż ostygną i są już gotowe do użycia.