Markery – podział ze względu na rodzaj tuszu i zastosowanie
Przybory do pisania powinny charakteryzować się wygodą użytkowania, czyli pewnie leżeć w dłoni i pozwalać na precyzyjne prowadzenie kreślonych linii. Te cechy posiadają również wszelkiego rodzaju markery, jednak nie przeszkadza to w różnorodności budowy przyborów. Głównym parametrem wyróżniającym dany marker jest grubość końcówki, a co za tym idzie kreślonej linii. Do wykonywania precyzyjnych rysunków lub dokładnego pisma, zastosowanie znajdą przybory o grubości rozpoczynającej się poniżej 1 mm. Najpowszechniejszą grubością stosowaną w większości produktów jest 4 mm, pozwalające na wykonywanie większości zadań. Do prac wymagających dużych napisów między innymi w przemyśle, wykorzystuje się markery o grubości powyżej 10 mm.
Różnice w budowie dotyczyć mogą również kształtu samej końcówki markera. Typowy marker o lekko zaokrąglonej końcówce pozwala prowadzić linie o zmiennej grubości zależnie od siły nacisku i kąta nachylenia względem powierzchni. Najcieńsze, precyzyjne zakończenia markerów mają prosty kształt zbliżony do długopisów, lub cienkopisów. Natomiast grubsze końcówki posiadają często ścięty kształt o prostokątnym przekroju, pozwalający na kreślenie linii o różnych grubościach zależnie od kierunku prowadzenia. Ponadto rodzaj końcówki wpływa na możliwość używania markera na powierzchniach o różnych fakturach.
Markery różnić mogą się również pod względem sposobu dozowania i przechowywania tuszu. Większość z nich posiada nieruchomą końcówkę piszącą, która samoczynnie uzupełniana jest zapasem tuszu. Pod tym względem wyróżniają się markery olejowe, których końcówka pisząca jest ruchoma i pod wpływem nacisku cofa się, umożliwiając dozowanie nowej dawki farby znajdującej się wewnątrz obudowy. Przechowywanie tuszu również odbywać może się na różne sposoby. Obudowa markera może służyć niejako pojemnik farby, będąc szczelnie wypełniona atramentem. Innym sposobem są specjalne, wkłady nasączone tuszem, najczęściej niewymienne, jednak zdarzają się konstrukcje umożliwiające uzupełnianie płynu z dedykowanych naboi.
Rodzaje tuszów i zastosowań dla markerów
Markety olejowe stanowią najpowszechniejszą grupę artykułów piśmienniczych tego rodzaju. Zostały stworzone do kreślenia po śliskich powierzchniach takich jak metal, szkło lub plastik, ale sprawdzą się również na wielu innych materiałach. Jako tusz wykorzystywane są najczęściej różnego rodzaju farby akrylowe, mieszane wewnątrz obudowy za pośrednictwem umieszczonej w nich kulki, przez co przed użyciem przyborów tego typu należy je energicznie wstrząsnąć. Trwałość pisma stoi na wysokim poziomie, dzięki czemu nie zniknie pod wpływem słońca lub wody, jednak możliwe jest jego zmycie z wykorzystaniem dowolnego rozpuszczalnika. Powyższe cechy sprawiły, że artykuły piśmiennicze znalazły powszechne zastosowanie w wielu branżach przemysłu, jak również w pracy biurowej.
W wielu nowoczesnych placówkach szkolnych miejsce ciemnej tablicy i kredy zajęły markery suchościeralne i dedykowane im białe tablice. Również wiele biur, a także zakładów przemysłowych korzysta z tego rozwiązania do prezentowania informacji. Swoją popularność zyskały dzięki wygodzie użytkowania i łatwości ścierania z zapisanej powierzchni. Dzięki temu możliwe jest szybkie stworzenie rysunku, lub tekstu i łatwe naniesienie poprawek, lub zmianę treści. Do tego celu wystarczy sucha gąbka lub szmatka przyczepione do tablicy w sposób magnetyczny. Podobne zastosowanie będą miały markery kredowe, z tą różnicą, że do ich ścierania niezbędna będzie woda. W przeciwieństwie do zwykłej kredy, markery tego typu są bardziej komfortowe w użyciu, a także nie brudzą rąk oraz ubrań pyłem powstającym podczas pisania.
Kiedy zapisany tekst ma charakter trwały, należałoby zaopatrzyć się w produkt odporny na wodę i zmywanie. W tym calu najlepiej sprawdzą się markery permanentne do stosowania na różnych powierzchniach między innymi szkle, metalu, tworzywach sztucznych czy ceramice. Dzięki wysokiej odporności i szybkoschnącemu tuszowi swoje zastosowanie znajdą w szerokim zakresie sytuacji w domu, szkole czy biurze, a także w wielu dziedzinach przemysłu.
Wiele sytuacji wymaga specjalistycznych narzędzi i taka sama zasada dotyczy przyborów piśmienniczych. Markery specjalistyczne znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie sprawdzi się żaden ze powszechniejszych rodzajów markerów. Wymienić można tu między innymi markery dekoracyjne, przeznaczone do kaligrafii lub służące do pisania po trudnej powierzchni.