Ołówki do zastosowań profesjonalnych i ich oznaczenia
Skala oznaczenia twardości ołówków
Skala twardości określana jest symbolami „B” oraz „H”, a także dołączonymi do nich cyframi od 2 do 9, określającymi dane miejsce na skali. I tak ołówki oznaczone symbolem „B9” będą znajdowały się na krańcu skali miękkości, natomiast oznaczone jako „B” będą najmniej miękkie. Analogiczna sytuacja dotyczy oznaczeń stopnia twardości ołówków gdzie symbolem „H” oznaczone są najmniej twarde, a znak „H9” świadczy o najtwardszym rodzaju ołówka.
Pośrodku tej skali znajdują się przybory najbardziej uniwersalne, które na swojej powierzchni posiadają symbol „HB”. To właśnie tego typu ołówki są najczęściej wykorzystywane jako podręczny przyrząd biurowy, lub narzędzie do szkoły i rozrywki. Ołówki oznaczone symbolem „HB” nadają się do amatorskich szkiców, a także sporządzania ręcznych notatek i wykonywania podstawowych prac biurowych. To właśnie ten rodzaj, użytkownicy ołówków, mają najczęściej pod ręką.
Zastosowanie poszczególnych rodzajów ołówków
Konkretne oznaczenia twardości ołówków mają istotne znaczenie gdy przybory te wykorzystywane są przez profesjonalistów. Dzięki nim możliwe jest odpowiednie dopasowanie wybranego narzędzia do konkretnego zadania i wykonywanej pracy. Od konkretnego miejsca na skali twardości zależeć będzie również tempo zużycia grafitu, a także jego podatność na ścieranie z kartki papieru.
Ołówki twarde
Ołówki o różnych stopniach twardości, oznaczanej literą „H”, charakteryzują się pozostawianiem cienkiej linii, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w pracach wymagających precyzji. Wykonywanie rysunków technicznych, profesjonalne projektowanie czy wykonywanie konturów w rysunkach bardziej artystycznych będzie łatwiejsze z wykorzystaniem twardego ołówka. Ma to szczególne znaczenie gdy w wykonywanym rysunku istotna jest grubość poszczególnych linii, lub stworzenie precyzyjnych detali.
Ołówki miękkie
Szersze zastosowanie posiadają ołówki miękkie symbolizowane literą „B”. Idealnie sprawdzają się do wykonywania delikatnych szkiców wstępnych, dzięki lekkości prowadzenia linii. Na bardziej zaawansowanych etapie rysunku sprawdzą się do tworzenia wyraźnych linii o różnych grubościach i intensywnej czerni. Pozostawiony delikatny ślad o nasyconym kolorze, którego nasilenie zależeć będzie od siły nacisku, idealnie sprawdza się podczas cieniowania obiektów. Zajmując się rysunkiem artystycznym, najczęściej wykorzystuje się kilka różnych, miękkich ołówków rozpoczynając od „B2” i dobierając kolejne stopnie miękkości do indywidualnych upodobań. Ogromną zaletą miękkich ołówków jest łatwa ścieralność narysowanych linii i obiektów.
Jak wybrać ołówki do profesjonalnej pracy?
Stosowane w specjalistycznych rysunkach ołówki o różnej skali twardości powinny posiadać kilka cech by praca z nimi była jak najbardziej komfortowa. Przede wszystkim przybory te powinny posiadać idealnie prosty kształt by praca z nimi była jak najbardziej wygodna. Dobre jakościowo ołówki powinny być wykonane z porządnych materiałów zapewniających dobry chwyt, łatwość w prowadzeniu linii i bezproblemową pracę. Szczególnie istotny w ostatnim zakresie jest by mieszanka grafitu i kaolinu, z jakiego wykonane są wkłady ołówków była dobrej jakości i zwartej formie, aby zaostrzone przybory nie łamały się co chwilę, powodując konieczność ponownego ostrzenia. Również materiał osłaniający wkład powinien być dobrej jakości, czy to drewno, czy tworzywo sztuczne, powinno dawać pewny chwyt i bezproblemową pracę. Do profesjonalnego zastosowania najczęściej wykorzystuje się kilka ołówków o różnym stopniu twardości, dlatego najlepiej wykorzystać narzędzia renomowanej marki, które zapewnią bezstresową pracę
Wśród profesjonalistów dużą popularność zyskują również ołówki automatyczne, które posiadają formę długopisu z cienkim wymiennym rysikiem, który wysuwany jest z obudowy na wskazaną przez użytkownika długość. Taka konstrukcja zapewnia wygodne użytkowanie, szczególnie podczas tworzenia precyzyjnych rysunków technicznych. Wkłady do ołówków automatycznych nie obejmują pełnej skali twardości i ograniczają się zazwyczaj do zakresu od „B2”, przez „HB” do „H2”, a same wkłady posiadają grubość od 0.5 mm do 0.9 mm, dzięki temu możliwe jest tworzenie rysunków o jednakowej grubości linii.