Taśma klejąca – jak powstała?
Wynalazcą taśmy klejącej był Amerykanin Dick Drew. W latach 20. ubiegłego wieku używano jej do różnych zastosowań technicznych i do osłaniania karoserii samochodowych. Modne były wówczas samochody malowane dwoma kolorami, taśma papierowa wykorzystywana była do uzyskania ostrych regularnych linii. Na początku klej był nakładany na taśmę wyłącznie na jej brzegach, stąd powstała nazwa taśma szkocka. Richard Drew wynalazł wodoodporną przezroczystą taśmę, która początkowo była używana do zaklejania torebek z zapakowanym jedzeniem. Dopiero później jej potencjał zaczęto wykorzystywać w szerszym kontekście. W ciągu wielu lat taśmy klejące były cały czas udoskonalane, powstało wiele ich rodzajów z konkretnym przeznaczeniem. Popularna jest również papierowa taśma klejąca do zamykania przesyłek, jest wytwarzana z papieru przeznaczonego do recyklingu, można jej używać bez wykorzystywania nożyczek, jest odporna na zawilgocenie i zmiany temperatury, służy również jako reklama, jeśli umieszczony jest na niej nadruk firmowy. Główne zalety taśmy klejącej to:
- łatwość i prostota w użyciu,
- szerokie zastosowanie,
- trwałe i mocne połączenie,
- wytrzymała na rozerwanie folia, która jest bazą taśmy.
Rodzaje taśm klejących
Ze względu a funkcję i rodzaj wykorzystanego materiału taśmy klejące można podzielić na:
- taśmy klejące przezroczyste,
- taśmy klejące matowe, po których można pisać,
- taśmy montażowe ze strukturą piankową można je przyklejać nie tylko do gładkich powierzchni, ale także do bardziej wymagających,
- taśmy klejące pakowe są z reguły szersze, mają około 5 cm szerokości, występują w różnych kolorach, ale mogą być też przezroczyste i mieć firmowe nadruki. Służą do zaklejania paczek i kartonów.
- taśmy wzmacniane, nazywane inaczej srebrnymi przeznaczone są do napraw, uszczelnień i mocowań, są odporne na zmienne warunki atmosferyczne i promieniowanie UV, bardzo dobrze przylegają i wzmacniają klejone powierzchnie, po raz pierwszy użyte były w 1942 roku do uszczelniania skrzynek z amunicją.
- taśmy klejące dekoracyjne wykonane z papieru, tworzyw sztucznych i tkanin,
- taśmy klejące elektroizolacyjne mają domieszkę winylu, są więc lepszymi izolatorami,
- taśmy klejące dwustronne występują w wielu szerokościach i rozmiarach, wykorzystywane są w wielu branżach.
Akcesoria pomocnicze do wykorzystania taśm klejących – podajniki
Posługiwanie się taśmą klejącą jest dużo wygodniejsze z zastosowaniem specjalnych podajników. Pomagają one na prowadzeniu taśmy i umożliwiają jej przecięcie, w konsekwencji można wykonać estetyczne opakowanie. Większość taśm klejących dostępnych na rynku nie jest dostosowana do dozowania odpowiedniej długości. Używanie do jej przycinania nożyczek powoduje, że taśma klejąca się do nich przykleja. Po odcięciu taśmy trudno zazwyczaj znaleźć jej koniec, w takim wypadku dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie podajnika do taśmy klejącej. Jest to niezbędne urządzenie przydatne we wszystkich miejscach, w których wykorzystywana jest taśma klejąca. Podajniki do taśm są wykorzystywane często w pracy biurowej, dzięki nim staje się ona szybsza i przyjemniejsza. Wykorzystanie podajnika jest bardzo proste, wystarczy lekko unieść końcówkę i podnieść produkt w swoją stronę, trzeba jedynie uważać, aby taśma nie zahaczyła się o ostrze. Po odmierzeniu potrzebnego odcinka, wystarczy go przeciąć używając gilotyny. Wykorzystanie dodatkowych urządzeń podczas używania taśmy klejącej jest doskonałym sposobem na podniesienie komfortu pracy.
Taśmy klejące – na co zwrócić uwagę?
Dokonując wyboru taśmy klejącej, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę, gdzie będzie ona stosowana i do jakich materiałów ma być używana. Taśmy klejące papierowe mogą być wykorzystywane do klejenia opakowań, ale trzeba pamiętać, że nie powinny być narażane na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Taśmy klejące wykonane z PCV mogą być stosowane na zewnątrz, ponieważ są odporne na wilgoć i promienie UV. Pakując prezenty, trzeba zadbać o design taśmy klejącej, w takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest użycie taśmy transparentnej, która jest prawie niewidoczna. Na czynniki zewnętrzne może być także wrażliwy klej znajdujący się na taśmie. Odporny na różnicę temperatur i działanie wody jest klej kauczukowy. Jego dużą zaletą jest również wyjątkowa trwałość. Niewrażliwy na starzenie i promieniowanie UV jest również klej akrylowy, stosowany jest głównie do powierzchni gładkich i pakunków o mniejszej wadze.